13 до 17 януари 2025 г.
От 13 до 17 януари 2025 г. панаирът BAU в Мюнхен отново се превръща в гореща точка на строителната индустрия за набиране на информация, обмяна на опит, затвърждаване и създаване на контакти. Петте панаирни дни ще покажат какво може да предложи бъдещето на строителството.
Водещият световен търговски панаир за архитектура, материали и системи BAU се провежда на всеки две години в панаирния център на Мюнхен. На международно ниво се събират активни участници в проектирането, строителството и изпълнението на сгради – архитекти, проектанти, инвеститори, индустриални и търговски представители, занаятчии и други заинтересовани лица. В центъра на интерес са новите техники, материали, приложения, както и информация за изследвания и проучвания. Тук посетителите отблизо се докосват до бъдещето на строителството.
Водещи теми
Стабилно и климатично съобразно строителство
В променящия се свят се търсят сигурни жилища с устойчива архитектура, които да посрещнат промените на климата и да предложат комфорт на живота.
Екстремните климатични прояви причиняват сериозни щети и в Европа, а специалистите предвиждат зачестяване на крайните метеорологични явления, което оказва натиск върху обществеността за предприемане на мерки за превантивна подготовка и нагаждане към предизвикателствата на времето. Сградите трябва да бъдат адаптирани и защитата им срещу максимумите на климата да бъде повишена. Това може да се постигне, като мерките обхванат целия строителен сектор.
Какво се разбира под климатично съобразно строителство и на какви условия трябва да отговарят съвременните строителни конструкции, за да се посрещнат промените на климата и директните последствия от тях?
Климатично съобразното строителство е предпоставка в архитектурата и строителната дейност, сградите да се строят и управляват по такъв начин, че да има възможно най-малко въздействие върху климата и същевременно да са устойчиви на екстремните климатични въздействия. Следователно в комплексност темата е насочена в две стратегически направления. Докато опазването на климата включва всички мерки срещу глобалното затопляне, т.е. всички мерки, целящи намаляване на парниковите газове, то устойчивостта на екстремните климатични условия е насочена към актуалните атмосферни въздействия или подготовка за очакваните такива с цел защита на хората и ограничаване на материалните щети.
Принос за вдъхновение в тези насоки ще има и международният строителен панаир BAU 2025 където ще се видят практически приложими иновативни предложения, а директният контакт със специалисти ще допринесе за зараждане на евентуални нови решения и стратегии.
Трансформация на града, страната, квартала
Изискванията към пространството инеговото използване постоянно растат, вследствие на което се стига до обединяване конфликта на интереси между различните целеви групи. Днешното проектиране на градовете, кварталите и обитаемите пространства трябва да предвиди утрешните потребности.
По статистически данни днес 56% от населението на земята живее в градовете, с покачваща се тенденция. До 2025 г. се предвижда да стигнат до 70%. В Азия например се предполага, че от 49-те мега градове, поне 33 ще бъдат с население над 10 милиона. Социалните, икономическите и екологичните предизвикателства, вследствие на това развитие още днес се усещат. Освен конфликтите между целевите група, настъпва и сблъсък между сектори като инфраструктурата, ландшафта, мобилността и енергията. Ето защо е важно още днес да се проектира с поглед върху бъдещето. BAU 2025 ще предостави сцена за многобройни предложения, които да осъществят прехода към бъдещето още сега. Защото ние днес строим градовете на бъдещето.
Равностойни условия на живот
Градовете и селата традиционно бяха разделени с ясни, функционални граници. Градовете се дефинираха като жилищни, индустриални или административни центрове. Селата от своя страна – с много ниска заселеност и с не до там развита инфраструктура. Вследствие на различни фактори и подсилено от възможността домът да се използва за работа (домашен офис) се забеляза известно бягство от града към селските райони. С това се пренесе и технологичен напредък, като например добра пътна мрежа до големия град, силен и бърз Интернет, училища, детски градини, медицинска грижа и др. Чрез пренасянето на технологичния напредък, в известна степен, границите между града и селото се размиват.
Задачите за организация на структурата и развитието на пространството са разностранни и трябва централно да решат устойчивостта на нашето жизнено пространство, отчитайки промените на структурата на населението вследствие демографските промени, изискваната инфраструктура и мобилност, насърчаването на устойчивото развитие чрез адаптивно пространствено планиране в отговор на променящите се жилищни и трудови навици както и вътрешното развитие на селища и квартали вместо разширяване с нови строителни зони в покрайнините на населените места. Целта за осигуряване на равностойни условия на живот важи за всички аспекти на пространственото планиране. Променя се само мащабът.
Към задачите на организация и развитие на пространството спадат още много други аспекти като ефективното използване на земята, респективно справедлива за всички политика за използване на земята, намаляване на запечатването на земята при застрояване, запазване на културното наследство, стимулиране на социалната интеграция и качеството на живота и не на последно място приемане и одобрение на мерките от обществото.
Ресурсно ефективно строителство
Изпълнението на изискванията за устойчиво строителство и ефективно използване на ограничените ресурси е по-належащо от всякога. От 1970 г. потреблението на суровини в световен мащаб рязко се е увеличило, подтиквано от по-интензивния начин на живот и нарастване на населението. Германия, както и много напреднали индустриализирани държави, е изправена пред предизвикателството да намали потреблението на ресурси и същевременно да разработи екологични алтернативи. Допълнителна задача е и оползотворяването на голямото количество отпадъци. Недостигът на материали и все още нестабилните вериги за доставки изискват разработване и установяване на устойчиви стратегии за снабдяване.
Централният подход е намаляването на потреблението на суровини чрез използване на екологични материали и ресурсно ефективни методи на строителство, решения за които ще бъдат представени на изложението BAU 2025 в Мюнхен. Тук основен акцент са иновациите в устойчивото строителство: от рециклируеми строителни материали до нови производствени методи, които намаляват емисиите и енергоемкостта на традиционните строителни материали. Кръговата икономика също играе основна роля, като материалите се разработват така, че да могат да бъдат повторно използвани и рециклирани без замърсяване. Това може да се види много нагледно в специалната изложба „Ето как се строи устойчиво“ като част от богатата съпътстваща програма на панаира BAU 2025.
Модулно, бързо, продуктивно
Друг аспект в представянията на специализирания международен строителен панаир BAU 2025 засяга предимствата на серийното индустриално производство. Концепцията за модулно и серийно строителство има голям потенциал, тъй като чрез предварителното индустриално производство намалява строителното време, разходите и количеството отпадъци. Модулното строителство, което се подпомага от технологии като дигитални инструменти, изкуствен интелект (AI) и роботика, предлага съвременно решение за настоящия недостиг на жилища и работна ръка и повишаващи се строителни разходи. За разлика от панелното строителство от 70-те години на миналия век, днешното модулно строителство се отличава с висока архитектурна стойност и гъвкавост на дизайна. Индустриалното производство осигурява равномерно качество на строителните елементи и прецизно планиране на ресурсите, което намалява разходите за материали и разхищения от рисковете на строителната площадка.
Модулното строителство ще помогне ли на строителството?
Голяма част от днешното строителство е бутиково, разработено за конкретното място, в отговор на нуждите на потребителите и нагодено към климатичните дадености и регионалните строителни традиции, с много работа на ръка както преди 50 години. Чрез стандартизация и оптимизация на строителните процеси, модулното строителство намалява рисковете от проблеми с доставната верига и проблемите, които възникват на строителната площадка. Днес нивото на техниката позволява голяма гъвкавост при изпълнение на индивидуалните изисквания. Освен това серийното и модулното строителство не са самоцел, а средство за повишаване на продуктивността. Защото само дигиталните, интегрални платформи за проектиране, като например Building Information Modeling (BIM), опростяват оптимизацията на конструкциите и регулират употребата на суровини и материали. С организирането на дигиталната строителна площадка технологии като роботика и изкуствен интелект повишават качеството и сигурността на процесите на място. Още преди две години дискусионните кръгове на BAU 2023 също показаха, че трябва да се обсъдят както различните аспекти, така и да се проучи потенциалът за бъдещи разработки.
Оценка на жизнения цикъл
Друг съществен аспект на устойчивото и икономично строителство е анализът на разходите през целия жизнен цикъл на сградите. Чрез оценка на целия жизнен цикъл (Life Cycle Costin“, LCC) се отчитат разходите в дългосрочна перспектива и се обхващат етапите от строителството през експлоатацията до разрушаването и рециклирането. По този начин устойчивостта на една сграда не се оценява само по разходите по време на строителството, но и чрез разходите за експлоатация, поддръжка и рециклиране след приключване на експлоатационната фаза. Ниските начални инвестиции могат да се окажат скъпи в дългосрочен план, ако разходите за експлоатация и поддръжка се увеличат.
С помощта на оценката на жизнения цикъл продуктите се сравняват на база всички относителни разходи, които ще предизвикат за целия им живот. Съществуват дефиниции, които гласят, че оценката на целия жизнен цикъл представлява индикатор за действителното качество на вида сграда или обекта. Ниската първоначална цена е примамлива, но в дългосрочен план много бързо се стопява от високи разходи за експлоатация и поддръжка. Актуалната продължителност от 50 години активно се коментира в Германия, също както и оценката на грубия строеж и довършителните работи поотделно, заради различната продължителност на съществуване.
За една устойчива строителна индустрия е необходимо цялостно преосмисляне. Освен въвеждането на ефективни процеси на проектиране и строителство, са необходими гъвкави концепции за използване на дълготрайни материали, които да осигурят възможно най-дълъг експлоатационен живот на сградите.
В строителството трябва също така да се развият политически рамки и инициативите за намаляване на строителните разходи и развитието на градовете. По този начин се създават не само краткосрочни решения, но и структурни предпоставки за дългосрочното съхранение на ресурсите и икономичността на строителството.
Съзнателно усвояване на ресурсите
Целта е ясна: строителство, което е гъвкаво, адаптивно и ресурсно ефективно. Само така може да се гарантира устойчиво качеството на живот на настоящите и бъдещите поколения.
Устойчивото използване на наличните ресурси изисква промяна в мисленето във всички области и сред всички участници в строителния процес. С помощта на нови производствени процеси и чрез използване на екологично съобразени материали и суровини, които са или рециклируеми, възобновяеми, или произведени по друг устойчив начин, както и чрез намаляване на емисиите и енергийното изразходване на класическите строителни материали може да се постигне по-ефективна експлоатация на природните суровини.
Експлоатацията на сградите също влияе на опазването на ресурсите. Дълготрайни и устойчиви конструкции, използване на възобновяеми енергийни източници, оптимизирани фасади на сградите и интелигентни технологии за цялостно управление на процесите в сградите са част от ефективното управление на сградите.
Най-важната тема в строителната индустрия остава кръговото строителство. Ако искаме то да се превърне в стандарт в цялата индустрия, ще се нуждаем не само от рециклируеми строителни материали и компоненти, но и от нов подход към проектирането и изграждането, което позволява сортиране и пълно рециклиране на използваните материали.
Икономично строителство
Точно както строителството е многопластово в интелигентната и обобщената си система, така и експлоатацията определя икономичността и разходите. Заслужава си да разгледаме и нашите действия, за да ги оптимизираме.
Икономичното строителство често е разглеждано като евтино, то обаче има много различни аспекти и предлага многобройни лостове за оптимизация на ефективността и устойчивостта. При разбор на цялата верига – проектиране, строителство и експлоатация, се показват специфични условия във всяка фаза и методи за оптимизация на разходите и подобрения на икономичността.
Преживейте всички практични новости и разработки на изложителите на BAU 2025 и се вдъхновете от разнообразната съпътстваща програма на панаира. Наберете идеите за строителството от бъдещето, за да сте конкурентни и коректни към бъдещите поколения.