Онлайн семинар
На 28 ноември 2024 г. се проведе онлайн семинар, организиран от Българската асоциация на фасадната индустрия, на тема “Промени в изискванията за сертифициране и влагане на вътрешни пешеходни врати”. Лектор на събитието бе г-жа Симеонова, дългогодишен специалист в областта на пожарната и аварийната безопасност и понастоящем ръководител на катедра “Управление на безопасността и превенция” в Академията на МВР.
Целта на семинара бе да се разгледат промените, произтичащи от подписването на заповед от министъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството относно режима на влагане на вътрешни пешеходни врати в строителството в Република България. С този акт се поставя началото на двугодишен гратисен период, започващ на 22 октомври 2024 г. и завършващ на 21 октомври 2026 г., през който фирмите да се организират и извършат процедурата за осъществяване на сертификацията, изисквана за влагане на вътрешни пешеходни врати.
До този момент, при влагането на пожарозащитни врати се изискваше становище за допустимост, издадено от Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението”. На основата на това становище производителите на врати издаваха своите декларации за характеристиките на продукта и инструкциите и информацията за безопасност.
Промени в изискванията
С издаването на заповедта на министъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, за влагане на вътрешни пешеходни врати в строителството е необходимо притежаване на сертификат за съответствие. Въз основа на този сертификат производителят е длъжен да издаде:
• Декларация за характеристиките на строителния продукт
• Инструкция и информация за безопасност
• Декларация за монтаж
Ред за влагане на вътрешни врати в строителството
Дефинирани са два вида врати: без огневи характеристики и с огневи характеристики. При влагането на врати с огневи характеристики от 22 октомври 2024 г. е необходим външен контрол на изпълнението от опълномощените лица за оценка на съответствието.
Етапи на издаване на сертификати за съответствие
1. Първа стъпка: Сключва се договор с лицето за оценка на съответствието. В партньорско писмо до своите клиенти от края на октомври 2024 г. Алукьонигщал България посочи следните упълномощени лица, оторизирани от министъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството:
- „Дедал – Оценяване и сертификация“ ООД, Несебър
Бургас 8000, ул. „Македония” №54, гр. София 1574, ул. „Гео Милев” №132, офис 20
тел./факс: +359 2 9715012; тел./факс: +359 56 816115; тел./факс: +359 56 816116
GSM: +359 887 639878 GSM: +359 889991634; е-mail: office@dedal-bg.net
http://www.dedal-bg.net
- „Пожарна сертификация и инспекция“ ЕООД, София 1309, бул. “Александър Стамболийски” №205, ет. 3, офис Б 306
тел. +359 876 849922; office@firecert.eu; www.firecert.eu
- „ОТС България“ ЕООД, София 1000, ул. „Христо Белчев” №12, ет. 2
тел. +359 2 9800418; тел. +359 2 9878848; е-mail: otc_sofia@abv.bg
Договор с лицето за оценяване на съответствието сключва производителят на вратата. Възможно е като производствено място да се посочи друга производствена площадка, т.е. да се използва подизпълнител, но носител на сертификата и съответно на отговорността е на възложителя.
Одитът на системата за управление на производствения контрол е задължителен и се извършва от лицата за оценка на съответствието. Процедурата започва с първоначален одит на предприятието, след което се издава сертификат с валидност 3 години. Периодични одити се провеждат ежегодно.
Определят се характеристиките, които ще се декларират. Това включва характеристики, описани в таблици 1, 2 и 3, като характеристиките от таблица 1 са задължителни за всички видове врати. Те могат да се определят чрез изпитвания или чрез прилагане на каскадни принципи.
Таблица 1: характеристиките са задължителни за всички вътрешни пешеходни врати
Таблица 2: характеристиките са за вътрешни врати със специфична употреба и са доброволни
Таблица 3: характеристики за врати, устойчиви на огън и/или за управление на дим, също доброволни
3. Трета стъпка: Провеждане на фабричен контрол на мястото на производството, въз основа на който се издава сертификат за съответствие.
4. Четвърта стъпка: Производителят издава:
• Декларация за характеристиките на строителния продукт
• Инструкция и информация за безопасност
• Монтажникът попълва декларация за извършените монтажни работи. Тази декларация има юридическа сила и може да се използва в съдебни процеси. Тя се съхранява 10 години в документацията на обекта.
Заключение
През двугодишния преходен период фирмите имат време да се запознаят с промените в изискванията за влагане на вътрешни пешеходни врати и да преминат към новата процедура. Важно е да се отбележи, че становището за допустимост и сертификатът за съответствие не могат да съществуват едновременно. След издаването на сертификата, становището за допустимост става невалидно. По данни, предоставени от лекторката, към момента има 115 валидни становища, като само 8 от тях имат срок до 21 октомври 2026 г., а всички останали са със срок до 16 октомври 2025 г. и няма да бъдат удължавани.
Примерни декларации за монтаж могат да бъдат получени от Българската асоциация на фасадната индустрия.
Промени в съществените характеристики и експлоатационни показатели на вратите с огневи характеристики от 29 декември 2024 г.
Във втората част на онлайн семинара лекторката обърна внимание на някои от промените в характеристиките и експлоатационните показатели на пожарозащитните врати в пожарозащитните прегради. Промените касаят класа на устойчивост на огън, самозатварянето и димоуплътнеността.
Пропускане на дим:
• „Димоуплътнени врати“ са врати с класификация за пропускане на дим Sa (Sa3 или Sa4) или S200 съгласно БДС EN 13501-2.
• „Димоуплътнени капаци“ са капаци с класификация за пропускане на дим Sa (Sa3 или Sa4) или S200 съгласно БДС EN 13501-2.
Класът Sa показва контрол на дима при нормална околна температура (така нареченият „студен дим“). Допълнителните символи 3 и 4 показват колко страни на вратата са димоуплътнени – Sa3 (тристранно уплътнение), Sa4 (четиристранно уплътнение). Класът Sm (S200) показва контрол на дима при температура 200°C.
Определяне на посоката на огнево въздействие
Съгласно чл. 9, ал. 7, вратите, капаците, отваряемите прозорци и затварящите устройства в пожарозащитните прегради (брандмауери) следва да бъдат с клас по устойчивост на огън при двустранно огнево въздействие. Останалите врати могат да бъдат с класификация за устойчивост на огън при едностранно огнево въздействие, ако са предвидени за монтаж на места, които не са изложени на огнево въздействие от съответната страна.